JAK VLADIMIR PUTIN OVLIVŇUJE DOMÁCÍ CESTOVNÍ RUCH V RUSKU

Theodore Slate - Dec 5, 2021
0

Domácí cestovní ruch v Rusku v posledních několika měsících vzkvétá, a to především v důsledku bezprecedentní krize v mezinárodním cestování.

Nárůst zájmu je zjevný, přičemž nejnovější údaje ukazují deficit pouze 5 % ve srovnání s rokem 2019, zatímco obsazenost hotelů v celé zemi je o 20 % vyšší než loni.

Putinův efekt

V této souvislosti je třeba poznamenat, že v Rusku existuje jeden velmi specifický faktor, který hraje důležitou roli na domácím trhu cestovního ruchu – prezident Vladimir Putin.

Může to znít bláznivě, ale je to tak. Turistické úřady například plánují rozvoj turistických tras v regionech, kde Putin rád cestuje, protože monitorují velkou poptávku po návštěvách míst, která dříve hlava státu navštívila

Od roku 2000 tráví Putin dovolenou v několika regionech Ruska. Některé z nich, jako Krasnaja Poljana nebo pobřeží Černého moře, se skutečně staly nejoblíbenějšími destinacemi mezi Rusy.

Jiné, jako například lyžařské středisko Abzakovo, se staly lákadly hned po prezidentově návštěvě, ale poté se vrátily na předchozí úroveň popularity.

Konečně je tu Sibiř, kde zatím nedošlo k obrovským nárůstům v cestování, a to především kvůli odlehlosti, složité logistice a ve výsledku i vysokým nákladům na cestu.

Nicméně pozornost Putina přispívá k růstu popularity domácího cestovního ruchu v Rusku. Nebo tomu alespoň věří místní turistické úřady.

Boom lyžařského střediska Abzakovo

Jak bylo uvedeno výše, příkladem pozitivního „prezidentského“ vlivu na ruský domácí cestovní ruch je lyžařské středisko Abzakovo.

Abzakovo zažilo boom v roce 2000, kdy tam po inauguraci přiletěl Vladimir Putin. Středisko okamžitě čelilo nárůstu popularity a začalo se rozšiřovat, přičemž byly postavené nové vleky, sjezdovky a hotely.

A i když je pravda, že po krizi v roce 2007 (a poslední Putinově návštěvě v roce 2003) došlo v resortu k poklesu poptávky, tak v posledních letech resort poněkud odměnil strategii a i díky spuštění vysokorychlostního elektrického vlaku z Ufy opět patří mezi nejoblíbenější ruské zimní destinace.

Olympijská horečka

Nejvíce pozornosti Putina získaly Soči a Krasnaja Poljana. Rekonstrukce Soči a Adleru pro zimní olympijské hry v roce 2014 a výstavba horského klastru od nuly byly jedním z hlavních stavebních projektů prezidenta během jeho působení v čele státu.

Putin ve zdejších střediscích lyžuje už sedmým rokem, zatímco v létě tráví čas ve svém sídle v Soči Bočarov ručej, které samozřejmě přitahuje velkou pozornost.

Navzdory mnoha kontroverzím kolem olympiády začalo středisko poměrně rychle nabírat na popularitě a téměř okamžitě se stalo jedním z nejoblíbenějších lyžařských středisek v Rusku.

Region od té doby z této popularity velmi těží a během 5 let od 2014 do 2019 zaznamenal nárůst z 5 milionů návštěvníků na 6,2 milionů. V důsledku toho také došlo k výraznému nárůstu příjmů.

Putinovy ​​výlety do tajgy

Před dokončením četných stavebních projektů v Soči začal Putin prozkoumávat tajgu. Jednou z prvních ze série fotoreportáží o prezidentových cestách byla reportáž o cestě do Tuvy a Chakasie v létě 2013. Poté Putin trávil dovolenou u jezera Tokpak-Khol a do tajgy se vrátil ještě několikrát, a to i v roce 2021.

„Putinův efekt“ u dvou výše zmíněných destinací byl vcelku jasný, ale Sibiř je rozhodně tvrdší oříšek, i vzhledem k tomu, že například Tuva je podle mnoha odborníků nejhorším místem pro dovolenou v Rusku.

Důvodem je především špatná infrastruktura a nedostatek nabídky. Od téhož roku však začala hlava republiky spatřovat potenciál v cestovním ruchu: začal s modernizací letiště a obrátil se na Putina s žádostí o samostatný pokyn k rozvoji cestovního ruchu v Tuvě.

V důsledku toho se Tuva rozhodla tento sektor rozvíjet osvědčeným způsobem – spojením turistických zařízení do klastru.

V roce 2020 se objevil projekt klastru VisitTuva.ru, který zahrnoval turistické multifunkční centrum Chagytai, lyžařský areál Taiga, areál Dus-Khol a střediska pro licencovaný rybolov v okresech Kaa-Khem a Chaa-Khol.

Místní úřady očekávají, že do konce roku 2021 navštíví Tuvu 78 tisíc turistů, což je téměř o 90 % více než v roce 2020. „Putinův efekt“ na domácí cestovní ruch v Rusku je tedy poněkud zřejmý i ve vztahu k těmto dalekým sibiřským destinacím.

Související články

Komentáře

Přidat komentář