POKLES CESTOVÁNÍ DO ZAHRANIČÍ MĚL POZITIVNÍ DOPAD NA RUSKOU EKONOMIKU

Laura Maudlin - Nov 15, 2021
0

Pandemie Covid-19 má bezprecedentní dopad na cestovní ruch po celém světě. To ovlivnilo především mezinárodní cestování, které je v současnosti na výrazně nižších úrovních než v předpandemickém období.

Příběh má však i druhou stranu mince, alespoň v některých regionech. Odborníci v Rusku analyzovali pokles cestování do zahraničí a jeho dopad na ekonomiku země a dospěli k velmi zajímavým závěrům.

Zahraniční výdaje pětkrát nižší

Podle jejich údajů činily výdaje Rusů v zahraničí od ledna do září letošního roku 6,1 miliardy amerických dolarů. To je téměř pětkrát méně než ve stejném období roku 2019 a zhruba o čtvrtinu méně než loni.

Nutno podotknout, že od dubna je zaznamenáván pozvolný růst. Například v červnu Rusové utratili za zahraniční cesty téměř 2,5krát více než v červnu 2020, zatímco celá letní sezóna zaznamenala více než dvojnásobné výdaje. Tato čísla jsou však stále daleko od úrovní před pandemií.

Podobná situace je pozorována u zahraničních cest do Ruska, i když oživení zde postupuje ještě pomaleji. Od ledna do září letošního roku cizinci v zemi utratili 1,9 miliardy amerických dolarů. To je o 78 % méně než v roce 2019 a o 22 % méně než loni.

V této souvislosti je třeba dodat, že příjezdový cestovní ruch postihly potíže spojené se zahraničními očkovacími certifikáty. Problém je v tom, že neexistuje jasný protokol jednání ve vztahu k zahraničním turistům a jejich očkování, což vytváří spoustu zmatků a ohrožuje oživení.

Pozitivní dopad na ekonomiku?

Může to znít poněkud ironicky, ale podle odborníků sehrálo uzavření hranic pro ruskou ekonomiku pozitivní roli.

Důvodem je, že ekonomika utrpěla minimální ztráty, protože i před pandemií byl příliv turistů ze zahraničí velmi skromný.

Dá se to dobře demonstrovat na faktu, že pokud jde o příjezdy, Rusko ztratilo „pouze“ 8,1 miliardy amerických dolarů a zároveň „vyhrálo“ 27,1 miliardy dolarů ztracených z výdajů Rusů během cestování do zahraničí.

Peníze, které Rusové utráceli v zahraničí, se nyní v podstatě aktivně utrácejí uvnitř země, což podporuje domácí cestovní ruch a ekonomiku v období krize.

Krym zdárným příkladem

Příkladem, který potvrzuje, že peníze byly během pandemie v sektoru domácího cestovního ruchu vynaloženy dobře, je situace v oblasti cestovního ruchu na Krymském poloostrově.

Podle oficiálních zpráv od začátku roku Krym navštívilo 8,7 milionu turistů. To je poměrně neuvěřitelně o 25 % více než během nejúspěšnějšího turistického roku na poloostrově – 2019.

Začátkem tohoto roku úřady oznámily, že během letní sezóny navštívilo Krym více než 5,2 milionu turistů, což je 1,5krát více než loni v létě a o 15 % více než ve stejném období roku 2019.

Související články

Komentáře

Přidat komentář