RUSKÉ REGIONY SEŘAZENÉ PODLE TURISTICKÉ ATRAKTIVITY

Sara Thopson - Jan 17, 2022
0

Na základě dat Rostourismu uskutečnili Rusové v roce 2021 56 milionů domácích turistických cest. Ve výsledku se tedy tok tok domácích turistů zotavil o 90 % ve srovnání s obdobím před pandemií Covid-19.

Zajímavé je, že v zemi jsou i regiony, kde data z roku 2021 dokonce předčila ta předpandemická. Jedná se o Krym, Krasnodarský kraj, dále Altaj, Kamčatku, Kaliningrad, Karélii, Sachalin, Murmansk, Dagestán, Kabardino-Balkarsko a další.

Odborníci v této souvislosti sestavili žebříček ruských regionů podle jejich turistické atraktivity. Mezi hodnotící kritéria patří počet ubytovacích zařízení, počet v nich ubytovaných turistů a podíl cestovního ruchu na HDP.

Krasnodar na vrcholu, Samara uzavírá top 10

Top 10 regionů jsou Krasnodarská oblast, Moskevská oblast, Moskva, Krym, Petrohrad, Přímořský kraj, Altajská oblast, Republika Tatarstán, Nižnij Novgorod a Samarská oblast.

Sestavovatelé hodnocení hodnotili turistickou přitažlivost regionů podle devíti kritérií. Jedná se o úroveň rozvoje cestovního ruchu a hotelové infrastruktury včetně počtu ubytovacích zařízení, stravovacích zařízení a cestovních kanceláří.

Mezi další faktory patřila ziskovost cestovního ruchu a pohostinství, včetně příjmů hromadných ubytovacích zařízení a objemu placených turistických služeb obyvatelstvu, přenocování Rusů a cizinců i počet kulturních památek a míra kriminality.

Rusové se nebojí cestovat

Výše uvedená data jasně ukazují, že se Rusové nebojí cestovat, a to i přes rychlé šíření varianty Omikron. Další informace tento trend potvrzují: v roce 2021 začala více než třetina Rusů cestovat častěji než v roce 2020.

A regionální popularita do značné míry kopíruje žebříček turistické atraktivity uvedený výše, přičemž Moskva, Petrohrad, Krasnodarský kraj a Krym jsou na vrcholu seznamu oblíbenosti.

Posledně jmenované dva zvláště přitahovaly mnoho návštěvníků během letní sezóny kvůli obrovské popularitě pobřeží Černého moře, ale také v zimě kvůli propracovanému horskému systému, který byl v regionu vytvořen díky olympijským hrám v roce 2014. Například Krasnodarská oblast přivítala asi 16,5 milionu turistů.

Krasnodar očekává v roce 2022 17 milionů turistů

A zdá se, že nejatraktivnější region Ruska je připraven i letos přivítat mnoho turistů. Podle prvních odhadů se v roce 2022 očekává v regionu nejméně 17 milionů návštěvníků.

Jak je uvedeno výše, významný příliv turistů přicestovalo mimo sezóně, konkrétně přibližně 40 %, přičemž mnoho turistů přijíždělo během novoročních svátků. A úkolem místní samosprávy je zvýšit tento podíl až na 50 %.

Uvidíme, zda se Krasnodarské oblasti podaří tohoto cíle dosáhnout, ale v tuto chvíli lze docela najisto říci, že nadšení rekreantů je jasné a evidentní a pravděpodobně přetrvá po celý rok 2022.

Související články

Komentáře

Přidat komentář