ŽRALOCI OHROŽUJÍ TURISTY V EGYPTĚ

Richard Moor - Dec 20, 2010
0

Egyptské pláže nejsou bezpečné. V letovisku Šarm aš-Šajch na turisty několikrát zaútočil žralok. Úřady chtějí turistům zajistit bezpečnost, a proto se snaží nebezpečné žraloky odchytit. 

 

Poslední týdny se v populárním egyptském letovisku Šarm aš-Šajch proměnily v noční můru. Příčinou toho se stali žraloci, kteří zde zaútočili na několik turistů. Během šesti dnů bylo zaznamenáno pět útoků a lidé začali být opatrní. Poté, co byli napadeni tři turisté z Ruska a jeden z Ukrajiny, rozhodly se místní úřady pláže uzavřít. Ministerstvo cestovního ruchu v Egyptě se proto obává, že útoky budou mít negativní dopad na turistiku v regionu.

Cestovní ruch se na místním HDP podílí přibližně 11 %. V daném oboru také pracuje 12-13 % populace. Pro místní turistiku jsou velmi důležití ruští turisté, jelikož každoročně představují více než desetinu všech návštěvníků země. V závislosti na žraločích útocích už ale ruské cestovní kanceláře zaznamenaly 20% pokles rezervací. V obavě ze ztráty důležitých zákazníků se egyptské ministerstvo cestovního ruchu zavázalo zaplatit napadeným ruským turistům 50.000 dolarů jako odškodné.

Egyptské úřady povolaly na pomoc tým mořských biologů, kteří mají odhalit příčinu agresivního chování žraloků a navrhnout řešení dané situace. Jedná se o žraloka dlouhoploutvého, který je podle místních v egyptských vodách poměrně vzácný. Poté, co bylo jedno zvíře odchyceno, vláda se rozhodla pláže znovu otevřít. Nedlouho poté se však vyděšení návštěvníci stali svědky dalšího vražedného útoku jen pár metrů od břehu. Tentokrát se stal obětí německý turista.

Zatímco odborníci se dohadují o příčinách agrese žraloků, místní úřady plánují natáhnout podél pláží sítě, které by plavce a potápěče ochránily před dalšími útoky. Pravdou však zůstává, že dokud se nepodaří žraloky odchytit, mnoho návštěvníků se do egyptského letoviska pravděpodobně nebude chtít vrátit.

Související články

Komentáře

Přidat komentář