EGYPT SE ZOTAVUJE VELICE RYCHLE

Joe McClain - Mar 28, 2011
0

Podle prognóz mnoha skeptiků se měl Egypt z nedávných politických nepokojů zotavovat jen pozvolna. Avšak podle posledních zpráv je opak pravdou.

 

Cestovní ruch tvoří v Egyptě asi 11,5 % HDP, což z něj dělá hlavní zdroj příjmů zdejší ekonomiky. Kromě značných zisků je navíc zdrojem tisíců pracovních míst a nových příležitostí. Když se egyptský lid rozhodl vystoupit proti prezidentu Mubarakovi, bylo hned jasné, že doba klidných dovolených v Egyptě je u konce. Revoluce skončila pádem vlády a skeptici odhadovali, že se ekonomika bude z těchto událostí vzpamatovávat dlouho. Tyto prognózy se však ukázaly jako liché.

Vykopávky a historické památky, hlavní atrakce Egypta, byly pro veřejnost uzavřeny několik týdnů. Pohyb turistů se prakticky zastavil a mnoho leteckých společností a cestovních kanceláří také dočasně přerusilo provoz, aby předešli případným potížím. Na druhou stranu se protesty vyhnuly velkému počtu rekreačních středisek situovaných mimo hlavní politická centra, takže místní atmosféru nic nenarušilo.

Zatímco se situace i nadále uklidňuje, turisté se pomalu vrací. Láká je totiž starověké bohatství Egypta. Bohužel jde o návrat pozvolný, například do Údolí králů v Luxoru zatím přijel jen zlomek z běžných 20.000 návštěvníků. Je ovšem pravda, že mnozí turisté oceňují právě možnost prohlédnout si památky téměř o samotě. To by bylo za normálních okolností zcela nepředstavitelné.

Země utrpěla velké ztráty. Některé hotely zaznamenaly až 95% pokles rezervací, teď se obchodu ale daří. Dovolenou ruší jen minimum turistů a kvůli vyššímu zisku se cestovní kanceláře předhánějí v nabídce zvýhodněných zájezdů pro nejbližší termíny. Některé země, jako například Rusko, se chystají zrušit zákaz cestování do Egypta na začátku dubna a brzy nato se snad turisté začnou hromadně vracet.

Související články

Komentáře

Přidat komentář