OBJEV NOVÝCH PYRAMID – SPÁSA PRO EGYPT

Daniel A. Tanner - Jun 6, 2011
0

Nedávný úžasný objev neznámých podzemních pyramid a dávno ztracených měst v Egyptě je malý zázrak. Úřady doufají, že výkopové práce spolu se znovunalezeným mírem pomohou podpořit místní turistiku.

Letošní politické nepokoje v Egyptě se velmi nepříznivě podepsaly na zdejší ekonomice. Cestovní ruch, který představuje 11 % příjmů země, znatelně utrpěl. Mnoho dříve oblíbených letovisek zeje prázdnotou s méně než 10 % z dřívějšího počtu návštěvníků.

Egypt je na cestě k oživení, stále však zoufale potřebuje přilákat více turistů. Zrovna v době nejtěžší krize se americké egyptoložce Dr. Sarah Parcakové z Univerzity v Alabamě podařil neuvěřitelný objev. Jedná se o 17 dosud neznámých podzemních pyramid a asi 1000 hrobek a 3000 osad.

Načasování ani nemohlo být lepší. Objev byl umožněn díky infračerveným snímkům pořízeným z družic obíhajících 400 mil nad zemí. Při detailním rozboru těchto snímků Dr. Parcaková se svým týmem chválili novou technologii, která dokáže zobrazit i objekty menší než jeden metr.

Výkopové práce byly zahájeny teprve nedávno, ale už přinesly cenné artefakty. Zatím byly odkryty dvě pyramidy a stáří mnoha nálezů se odhaduje na 3000 let.

Až se roznese, že v současností probíhají v Sakkáře výkopové práce, snad se sem začnou milovníci starověkého Egypta zase vracet. Ve snaze nalákat turisty byly dokonce veřejnosti zpřístupněny dříve uzavřené památky mezi nimi i hrobky sedmi předních přívrženců faraona Tutanchamona.

Egypt se ze všech sil snaží postavit cestovní ruch zase na nohy a chce proto vyjít turistům ve všem vstříc. Jedno je jisté, turisté nikdy neměli možnost sami prozkoumat tolik pokladů starověkého Egypta. Jen aby se našlo dost návštěvníků, kteří to ocení.

 

Související články

Komentáře

Přidat komentář