BUDOUCÍ ČÍNSKÉ MATKY MÍŘÍ DO HONG KONGU

Denise Chen - Apr 11, 2011
0

Čínské zákony nepovolují manželským párům více než jedno dítě, což se následně projevilo na výrazném nárůstu porodní turistiky v Hong Kongu. Místním úřadům to však dělá starosti, protože podle dostupných informací mělo jen 55 % dětí narozených v roce 2010 trvalé bydliště v Hong Kongu. 

 

To, že čínské zákony povolují manželům jen jedno dítě je všeobecně známé. Ve snaze toto omezení obejít, jezdí Číňanky rodit do zahraničí. Především nedaleký Hong Kong se stal v posledních letech vyhledávanou destinací budoucích čínských matek. Zatímco zprvu nepředstavoval počet narozených dětí žádný problém, v posledních letech došlo k výraznému nárůstu. V roce 2010 se zde narodilo 40.000 čínských dětí a je alarmující, že toto číslo tvoří 45 % všech hongkongských porodů, což je od roku 2005 nárůst o více než 10 %.

V roce 2007 byl schválen zákon, podle kterého ženy po 28. týdnu těhotenství nemohou nastoupit do nemocnice bez předchozí rezervace. Vláda také stanovila povinný poplatek za porod pro ženy s trvalým bvdlištěm mimo Hong Kong. I když je 5.000 amerických dolarů hodně, pro Čínany, kteří musí za druhé dítě zaplatit pokutu 27.450 dolarů, je to rozumná alternativa. Soukromé nemocnice tak mohou těžit z porodní turistiky a lákat lékaře ze státních nemocnic na vyšší platy. Poplatky soukromých nemocnic se již vymkly jakékolikv kontrole a systém trpí.

Číňanky mají ale i jiný důvod porodit v Hong Kongu. Dostat se na prestižní školu je v Číně kvůli silné konkurenci téměř nemožné. Cizí pas jim umožňuje buď registrovat své dítě jako mezinárodního studenta, nebo ho prostě poslat do školy v Hong Kongu.

Místní vláda pečlivě zvažuje, jak lépe kontrolovat zdravotnictví a zajistit kvalitní péči pro všechny. Na druhou stranu, populace Hong Kongu stárne a v roce 2031 dosáhne čtvrtina obyvatel 65 a více let. Je proto pravděpodobné, že otevřená politika se z dlouhodobého hlediska vyplatí.

Související články

Komentáře

Přidat komentář