ITALSKÝ CESTOVNÍ RUCH NA KOLENOU NAVZDORY OPTIMISMU MINISTRA

Kevin Eagan - Jul 5, 2021
0

Itálie je jednou z nejoblíbenějších turistických destinací na světě, přičemž přibližně 40% populace má tuto zemi na svém seznamu vysněných destinací

Jedná se o významná čísla, která jasně ukazují, co pro zemi odvětví cestovního ruchu znamená. Jaké jsou však vyhlídky italského cestovního ruchu na letní měsíce? Přišel čas na zotavení po těchto náročných měsících?

Ministr cestovního ruchu je optimistou

Podle ministra cestovního ruchu v zemi Massima Garavaglia směřuje Itálie k „vyprodanému“ létu, protože se „stroj znovu rozběhl“.

Garavaglia však také poznamenal, že to bude pouze případ přímořských a horských destinací, zatímco velká města jsou i nadále v problémech a budou v nich i v následujících měsících.

Ministr také dodal, že se očekává, že počet rezervací v Itálii vzroste o 10 % ve srovnání s minulým rokem, přičemž růst zaznamenává také domácí cestování. Konečně nelze opomenout obnovený, i když omezeně, tok zahraničních turistů.

Nemístný optimismus?

Z nejnovějších údajů se však zdá, že ministrův optimismus se může zdát poněkud neopodstatněný, zvláště když vezmeme v úvahu, jak důležitý je cestovní ruch pro zemi.

Podle Centro Studi Turistici ve Florencii se počet přenocování zahraničních turistů v Itálii sníží o neuvěřitelných 56 milionů ve srovnání s rokem 2018, kdy v zemi přenocovalo 60 milionů zahraničních turistů.

Tento pokles představuje ztrátu ve výši 3,2 miliardy eur pro odvětví, které představuje 13 % italského HDP. Jinými slovy, obrovská rána pro italský turistický sektor, který je od začátku pandemie v nekončících problémech.

Bergamo tvrdě zasaženo

Města jsou na tom, jak již bylo zmíněno, v tomto náročném kontextů nejhůře. Jedním z těchto měst je také Bergamo, které často navštěvují lidé cestující primárně do Milána.

Letos se však jedná o úplně jiný příběh, zejména kvůli pandemii Covid-19 ve městě, která přinesla nejvyšší úmrtnost v Evropě (6 000 úmrtí / 150 000 obyvatel).

„Neviním turisty." Celý svět viděl fotky našeho kostela plného rakví. Každý to viděl. Samozřejmě se bojí,“ řekl místní.

Lombardie zaznamenala 80% pokles počtu mezinárodních příjezdů

Dalším příkladem složité situace v Itálii je Lombardie, jeden z nejdůležitějších regionů pro odvětví cestovního ruchu.

Během čtyřměsíčního období roku (leden - duben 2021) došlo v porovnání s rokem 2019 k poklesu přibližně 80% z hlediska příjezdů mezinárodních turistů.

Lombardie je v regionálním srovnání nejúspěšnější z hlediska obratu hotelů: 15 miliard. To představuje 17 % z celkového obratu země. V regionu navíc působí více než čtvrt milionu společností působících v oblasti cestovního ruchu.

Z tohoto důvodu požadují zúčastněné strany naléhavé a zásadní reakce pro italský cestovní ruch, který je jedním z motorů ekonomiky, aby letní sezóna přinesla změnu k lepšímu.

Zelený certifikát může být vzpruhou

Tzv. Zelený pas by mohl představovat vzpruhu pro italský cestovní ruch a umožnit lidem volný pohyb po celé území Apeninského poloostrova.

Jde o dokument, který potvrzuje očkování proti Covid-19, zotavení ze stejné nákazy nebo negativní výsledek molekulárního testu. V jistém smyslu je to velmi podobné iniciativě EU, s tím rozdílem, že vám přináší výhody z hlediska domácího cestování.

Kdy se průmysl vzpamatuje?

Otázka, kterou si kladou mnozí, ale která nemá jednoduchou a jednotnou odpověď. Existuje mnoho faktorů, které ovlivní oživení odvětví cestovního ruchu, a v tomto okamžiku je obtížné předpovědět datum nebo dokonce rok.

Deloitte však přišla se svými odhady s ohledem na oživení cestovního ruchu. Podle společnosti lze očekávat „skutečné oživení“ na domácím trhu v roce 2023, zatímco mezinárodní trh se zotaví o rok později.

To však rozhodně neznamená, že se situace cestovního ruchu od nynějška nezlepší. Odhady byly provedeny na konci roku 2020 před zahájením očkovací kampaně.

V této souvislosti existuje naděje, že samotná kampaň bude schopna zlepšit výkonnost sektoru od roku 2021. Stručně řečeno, oživení bude pomalé, ale pravděpodobně konstantní.

Související články

Komentáře

Přidat komentář