LAPONSKO: POSLEDNÍ KUS DIVOČINY V EVROPĚ LÁKÁ TURISTY

Anna Luebke - Nov 15, 2010
0

Do Laponska přijíždí turisté plni nadšení a očekávání. Těší se na polární záři, příjemný podzim a také, že se dozví více o stylu života původního obyvatelstva, Laponců. Návštěva této země ale předčí všechna očekávání.


Přijet do Laponska je jako vrátit se do minulosti. Je to bez pochyby poslední arktická divočina svého druhu v Evropě. Území na dalekém severu Švédska je domovem asi 40 rodin Laponců. Původní obyvatelstvo obývá tuto oblast už tisíce let. Oblast je neodolatelná pro turisty, kteří milují klid a mír a obdivují dech beroucí panenskou přírodu. Místní přírodní parky se chlubí nejvyššími švédskými vrcholy, nádherným podzimem a zázrakem polární záře.

Parků, které stojí za návštěvu, je zde hned několik a nabízejí turistické trasy různé obtížnosti. Třeba Národní park Sarek nabízí více než 100 ledovců, majestátní horské vrcholy, úchvatná údolí a bílé řeky. Je to nádherná podívaná, turisté by ale měli mít na paměti, že není snadno přístupná. Nejsou zde značené trasy a je třeba mít s tímto typem terénu zkušenosti. Nejsou zde ani žádné sruby, kde by se dalo přespat, proto je nutné mít veškeré vybavení s sebou.

Národní park Pieljekase je naopak k turistům mnohem vstřícnější, turistických tras i srubů je zde dost. Národní park Abisco je také snadno dostupný a je to výchozí i konečný bod 440 km dlouhé Kungsleden (Královské stezky), která vede napříč Laponskem. Pozorovatele ptáků často láká Národní park Muddus, nádherný prales s bažinami, který je hnízdištěm stovek ptáků. Své místo mezi prvními na seznamu má rozhodně i Arjeplog s více než 8000 jezer. Laponsko zkrátka působí jako pozůstatek jiné doby a jiného světa.

Související články

Komentáře

Přidat komentář