MIGRACE ZVĚŘE V NÁRODNÍM PARKU SERENGETI OHROŽENA

Justin N. Froyd - Oct 11, 2010
0

V Národním parku Serengeti se každoročně odehrává vzrušující podívaná – největší migrace zeber a pakoňů na světě. Místní vláda se ale chystá v severní části parku postavit silnici, které ve svém výsledku ohrozí veškerý pohyb zvěře v parku.

 

Národní park Serengeti navštíví ročně 90.000 turistů, z nichž většina přijíždí proto, aby zažila neopakovatelnou podívanou největší migrace zvěře na světě. Asi 1,5 milionu zeber a pakoňů, ale i gazel a různých šelem se po skončení vlhkého období, které je v parku mezi dubnem  a červnem, stěhuje na sever, blíže k vlhčím oblastem kolem řeky Mary, kde najdou více potravy. V roce 2005 ale vláda oznámila, že postaví 53 kilometrů dlouhou silnici, která spojí Dar es Salaam, největší město Tanzanie a zároveň přístav na východním pobřeží, s Viktoriiným jezerem. Takové propojení je pro zemi sice zásadní, přesto to ale nemění nic na faktu, že silnice povede skrze tu část parku, kudy zvířata migrují na sever.

Mnoho organizací se už vyjádřilo proti plánované stavbě, která má začít v roce 2012. Představitelé organizace UNESCO, Světové organizace na ochranu zvířat a londýnské Zoologické společnosti důrazně apelovali na vládní představitele Tanzanie, aby své stanovisko ještě přehodnotili. Mnoho lidí totiž věří, že stavba silnice v jižní části parku by vyšla nejen levněji, ale pomohla by i více lidem, a migrace zvěře by tak nebyla ohrožena.

Není ještě zřejmé, jaký vliv budou tyto naléhavé prosby mít na rozhodování vládních představitelů Tanzanie; co ale jisté je, že stavba silnice na severu způsobí závažné narušení života milionů zvířat, která v parku žijí.

Související články

Komentáře

Přidat komentář