NAPROTI OČEKÁVÁNÍ PŘINESLA OLYMPIÁDA LONDÝNU PROPAD

Kevin Eagan - Oct 15, 2012
0

Před začátkem olympijského léta 2012 Londýn předpokládal, že bude z Olympiády těžit. Stal se ale pravý opak a léto 2012 se ukázalo jako jedno z nejhorších. Prodělaly na něm i jinak turisticky velmi oblíbené atrakce.

Ani trochu nepomohlo, že letos v létě pršelo nejvíc za posledních sto let a Asociace hlavních atrakcí (ALVA) uvádí, že kvůli kombinaci negativních faktorů utrpěly některé atrakce v době konání Olympiády (od 27. července do 12. srpna) oproti loňsku 60% úbytek turistů. Některé měly tak málo návštěvníků, že dokonce požádaly organizaci ALVA, aby nezveřejňovaly výsledky, dokud nebudou mít kompletní čísla za celý rok.

Samozřejmě, že kvůli špatnému počasí vyšly nejhůře atrakce provozované venku, jako je Londýnská Zoo nebo Kew Gardens. Celkově utrpěly zahrady a poskytovatelé outdoorových aktivit asi 21,3% propad.

Zasaženy byly ale i katedrály a jiné památky, mezi nimi také Katedrála svatého Pavla, budovy Parlamentu a londýnský Tower. Návštěvnost zde klesla v průměru o 20 %.

Bernard Donoghue, hlavní představitel organizace ALVA, uvedl pro BBC, že data ve zprávě otevírají oči. Také dodal, že léto 2012 přineslo pro některé neznámější a nejoblíbenější turistické atrakce závažné finanční potíže.

Hlavní příčinou propadu je podle něj špatné počasí a potvrdil, že atrakce pro venkovní aktivity jako zahrady utrpěly nejhorší ztráty od roku 2001. Tenkrát cestovní ruch zasáhla epidemie slintavky a kulhavky.

Data se kryjí s těmi, které už v červenci zveřejnil Národní statistický úřad (ONS). Už tenkrát byl zaznamenán propad v počtu návštěvníků a zisku z cestovního ruchu u zahraničních turistů. Utratili zhruba 2 miliardy liber, což je oproti loňsku propad o 310 milionů. V červenci v roce 2011 navštívilo navíc Británii 3,36 milionu zahraničních turistů, letos to bylo pouhých 3,18 milionu.

S příchodem Olympijských her nabývala na síle kritika hotelnictví za to, že zneužívá situace a nadměrně zvedá ceny. V některých případech byla cena pokojů až desetkrát vyšší než za normálních okolností. První vlna zdražení ale opadla, jakmile vyšlo najevo, že zájem turistů o Olympijské hry nebude tak velký, jak se očekávalo.

Kritice neunikli ani samotní organizátoři Olympiády. Kritici jim vyčítají přílišnou horlivost při varování potenciálních návštěvníků před možnými problémy.

Londýn utrpěl špatným počasím a Olympiádou největší ztráty, zbytek země se dramatickému propadu vyhnul, i když většina Anglie a Skotska zaznamenala propad zhruba o 4,7 %.
Nejlépe z letošního léta vyšly skotské galerie a muzea. Zejména díky nedávné rekonstrukci Národního muzea sem přijelo o více než 30 % návštěvníků více.

Související články

Komentáře

Přidat komentář