BRITSKÁ OLYMPIÁDA NEPŘÍJEMNĚ PŘEKVAPILA

Anna Luebke - Sep 17, 2012
0

Británii navštívilo v červenci 2012 málo turistů. Červencová statistika překvapila, když vyšlo najevo, že Británii navštívilo méně zahraničních turistů. Kvůli Olympiádě se přitom očekával spíše nárůst turistů.

Podle údajů zveřejněných britským Národním statistickým úřadem (ONS) navštívilo letos v červenci Británii 3,18 milionu zahraničních turistů, což je o 180 000 míň než vloni stejnou dobou.

A poklesl nejen počet návštěvníků, ale také jejich ochota nakupovat. Ve srovnání s předchozím rokem utratili turisté v Británii v červnu 2012 o 120 milionů liber méně.

Klesající trend navíc pokračoval i srpnu. Podle společnosti BAA, která provozuje pět britských letišť včetně Heathrow, poklesl počet pasažérů o 2 %.

Podle cestovních kanceláří odradily hodně potenciálních návštěvníků přemrštěné ceny hotelů, které vyhnal nahoru právě očekávaný nárůst turistů. Samotná Olympiáda a královniny narozeniny přilákaly podle všeho jen málo návštěvníků.

Londýn přitom netvoří žádnou výjimku. Podobně na tom byla i další pořadatelská města, která jsou normálně rájem turistů. Například v Pekingu vzrostly během Olympiády 2008 ceny hotelů až desetinásobně a počet turistů byl proto oproti odhadům o 30 % nižší.

Letošní výsledky kříží plány britské vládě, která chtěla během příštích čtyř let přilákat o 4,5 milionu zahraničních turistů víc. Podle údajů ONS vzrostl počet návštěvníků za prvních sedm měsíců 2012 o 1 % (tedy asi 180 000 návštěv). Při tomto tempu růstu by Británie během následujících čtyř let přivítala nanejvýš 1,4 milionu turistů, což se od vládního cíle značně liší.

Naproti tomu stále více Britů tráví dovolenou v zahraničí. Během července jich vyjelo zhruba 5,75 milionu, což je o 10 000 víc. Celkem přitom v zahraničí utratili 3,56 miliard liber, což je nečekaný skok o více než 220 milionů.

Poslední vývoj ukazuje, že Olympiáda už není událost, která zaručeně přiláká davy turistů a příští pořadatelská města by si na to měla dát pozor a vyvarovat se zbytečného zdražování. Ceny v rozumné relaci mohou mít na turistiku daleko příznivější vliv.

Související články

Komentáře

Přidat komentář