ZTRACENÝ RÁJ KUŘÁKŮ - ŠPANĚLSKO CHYSTÁ ZÁKAZ KOUŘENÍ

Daniel A. Tanner - Nov 1, 2010
0

Španělsko je jednou z mála zemí EU, kde se pořád ještě může kouřit na veřejných místech. To se má ale změnit. Návrh zákona, který zakáže kouření nejspíš projde parlamentem už 2. ledna 2011.

 

Španělské bary a restaurace jsou proslulé svojí zakouřenou atmosférou. Většina turistů se chce v klidu posadit, ochutnat místní tapas, dát si něco dobrého k pití a cigaretka k té idyle už přirozeně patří. Španělé mají pověst zapálených kuřáků, a když byl v roce 1996 vydán zákon, který zakázal kouření na pracovišti, místní obyvatelé proti němu hlasitě protestovali.

Boj EU proti kouření však vyburcoval k jednání i španělskou vládu. Každoročně vycházejí studie o vlivu pasivního kouření na úmrtnost personálu v restauracích a barech. Mluví se samozřejmě i o nemocech způsobených kouřením. Nový zákon, který má zakázat kouření v barech, kavárnách, restauracích a na dalších veřejných místech se bude projednávat 2. ledna. Ovšem šance, že by parlamentem neprošel, jsou mizivé.

Ze země, která je dnes ráj kuřáků, se má Španělsko proměnit na jeden z nejpřísnějších států. U mnoha představitelů sektoru pohostinství to vyvolalo pochybnosti a obavy. Věří, že jejich zákazníci jsou většinou kuřáci, kteří si kromě tapas a kávy chtějí svobodně vychutnat i cigaretu, aniž by museli chodit ven. Odhadují, že zákaz kouření může způsobit propad v jejich podnikání. Jejich návrh na hermeticky uzavřené kuřácké prostory byl ale zamítnut.

Bez ohledu na protesty je Španělsko na cestě stát se jedním ze států s nejpřísnější politikou vůči kouření v EU.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Související články

Komentáře

Přidat komentář