ZA VSTUP DO SPOJENÝCH STÁTŮ SE PLATÍ $14

Tomas Haupt - Sep 20, 2010
0

Od 8. září 2010 začali představitelé Spojených států vybírat od turistů z 36 světových zemí $14 za vstup do země. Cílem je získat zdroje na podporu propagace země a na zvýšení přitažlivosti Spojených států pro turisty. Skeptici ale podotýkají, že poplatek může mít přesně opačný dopad.  

 

Během uplynulých deseti let Ministerstvo obchodu Spojených států sbíralo údaje týkající se cestovního ruchu a počtu zahraničních turistů a výsledek není velmi optimistický. V porovnání s rokem 2000, klesla roční návštěvnost země do roku 2008 asi o 633.000 turistů. V poklesu cestovního ruchu hrají přirozeně hlavní úlohu ekonomické a politické faktory, nicméně cestovní ruch zůstává i nadále velmi důležitým zdrojem příjmů a každá země se z toho snaží vytěžit, co nejvíce. Mezinárodní propagační kampaň znamená dost velkou investici, a proto se představitelé Spojených států rozhodli od 8. září zavést pro občany 36 vybraných zemí poplatek $14 při vstupu do země.

Kongres oficiálně schválil poplatek v březnu 2010. Představitelé země očekávají, že předpokládané příjmy dosáhnou 100 milionů dolarů. Peníze budou poté použity na propagační kampaně po celém světě. $14 bude vybíráno pomocí Elektronického systému cestovní registrace (ESTA) - $4 se vrátí zpět do ESTy na pokrytí provozních výdajů a $10 bude použito na organizaci propagačních kampaní Spojených států. Zatímco spousta lidí tento jednoduchý nápad přivítala, kritici poplatku tvrdí, že se stane kontraproduktivním. Představitelé země se snaží do Spojených států přilákat více turistů, zavedený poplatek ale může mít přesně opačný dopad. Mnoho turistů si bude klást otázku: 'Proč bych měl jet do země, které mám za svou návštěvu ještě zaplatit?'

Země, na které se poplatek vztahuje, jsou například Velká Británie, Singapur, Nový Zéland, Japonsko, Island, Norsko a Francie. Jelikož byl poplatek zaveden teprve nedávno, odborníci ještě nejsou schopni říci, jaký dopad bude toto nové opatření mít z dlouhodobého hlediska. Nikdo ale kvůli zavedenému poplatku neočekává zásadní propad v návštěvnosti Spojených států během tohoto roku.

Související články

Komentáře

Přidat komentář