SPOJENÉ STÁTY ZAZNAMENALY REKORDNÍ PŘÍLIV TURISTŮ

Tomas Haupt - Aug 27, 2012
0

Ministerstvo obchodu Spojených států amerických nedávno zveřejnilo údaje, podle kterých zde návštěvníci během minulého roku utratili za cestování a služby zhruba 82,2 miliard dolarů. Podle zprávy Úřadu mezinárodního obchodu (ITA) je to v porovnání s minulým rokem 11% nárůst.

Nejnovější data potvrdila, že cestovní ruch ve Spojených státech je na nejlepší cestě k dalšímu rekordnímu roku. Podle odhadů Ministerstva obchodu se dá při současném tempu růstu očekávat, že do konce roku přinesou zahraniční turisté zisk přesahující 169 miliard dolarů.

Podle výkonné tajemnice amerického Ministerstva obchodu, Rebeccy Blankové, jsou údaje o cestovním ruchu za druhé čtvrtletí 2012 velice slibné. Poznamenala, že výsledky lámou rekordy a turismus jako vývozní odvětví je jednoznačně číslo jedna mezi ostatními službami.

Blanková dále vysvětlila, že Národní program podpory cestovního ruchu je strategický krok, který má pomoci přilákat do roku 2021 přes sto milionů návštěvníků. Uvedla, že takový pohyb turistů by mohl každoročně vynést přes 250 miliard dolarů.

Meziroční srovnání ukázalo, že zahraniční turisté utratili za aktivity spojené s cestováním v červnu 2012 celkem 13,8 miliard dolarů, to je o 7 % více než předchozí rok, kdy to bylo jen 860 milionů dolarů. Podle Ministerstva obchodu překročil dokonce letos průměrný měsíční zisk z exportu spojeného s turistikou v prvním pololetí 1,3 miliard dolarů.

Zahraniční turisté utráceli víc také za služby spojené s cestováním a turistikou. V červnu 2012 utratili celkem 10,6 miliard dolarů, což je oproti loňskému roku 7% nárůst. Údaje, které zveřejnilo Ministerstvo obchodu se týkají na jedné straně prodeje potravin, dárkového zboží a náhodných výdajů a na druhé straně služeb jako je ubytování, zábava a MHD.

Ze zahraničních turistů se radovali i američtí přepravci a lodní dopravci, kteří hlásili měsíční nárůst zisků o 6 % na 3,3 miliard dolarů. Za první polovinu roku 2012 si američtí přepravci přišli díky zahraničním turistům na 19,6 miliard dolarů.

Nový strategický Národní program podpory cestovního ruchu, který v květnu představila prezidentovi Ministerstva obchodu a vnitra má pomoci počet turistů ještě zvýšit a pomoci tak ekonomice. Program navíc také pozmění pět důležitých oblastí, což by se mělo pozitivně odrazit na celkovém zvýšení zisku.

Prezident a výkonný ředitel Americké cestovní asociace (U.S. Travel Association), Roger Dow, dodal, že cestovní ruch jako odvětví hraje klíčovou roli pro zotavení národní ekonomiky. Každý mezinárodní návštěvník hraje podle jeho slov svoji, i když malou, roli v podpoře malých místních podniků a obcí. Podle Dowa je třeba této velké možnosti využít a povzbudit zahraniční cestovatele právě k návštěvě Spojených států.

Související články

Komentáře

Přidat komentář