MEDVĚD ZAÚTOČIL NA ČLOVĚKA: SPRÁVCI YELLOWSTONU NABÁDAJÍ K OPATRNOSTI

Dan Rang - Jul 18, 2011
0

Yellowstonský národní park je nejnavštěvovanější americký přírodní park. Kouzlo nedotčené přírody přiláká do této rozlehlé krajiny každoročně miliony návštěvníků. Nedávno tu ale medvěd zaútočil na člověka, a proto správci parku vybízí k opatrnosti.

Yellowstonský národní park je přírodní rezervace s jedinečnou krajinou a překrasnými horskými panoramaty. V roce 2010 sem přijelo rekordních 3,6 miliónů návštěvníků, což je o 10 % více než v předchozím roce. Horké gejzíry nabízí úžasnou podívanou, zalesněné hory zase zajímavé turistické stezky. Milovníky divočiny sem láká především populace medvědů grizzly.

Větší počet turistů s sebou ale nese určité změny. Přestože se medvědi normálně drží v uctivé vzdálenosti od lidí, mohou být nebezpeční. Nedávno byly zaznamenány případy, kdy medvěd zaútočil a dokonce i zabil.

Jeden pár narazil na medvědici se dvěma mláďaty. Přestože se řídili doporučením a začali tiše ustupovat, medvědice je začala pronásledovat. Muž (57 let) útok nepřežil. Jeho žena, která předstírala smrt, vyvázla bez zranění.

Správci parku doporučují připevnit si na batoh zvonky a nosit pepřový sprej. Ten může člověku zachránit život. Napadený pár nic z toho neměl. Potkat v parku jednoho z 600-1000 medvědů není nic neobvyklého. Je ovšem pravda, že podle statistiky je pravděpodobnost napadení 1 ku 3 miliónům.

V posledních měsících byl zaznamenán další útok. V Montaně, na okraji Yellowstonu, byli v noci napadeni tři spící muži a jeden z nich byl zabit. Taková agrese je u medvědů zcela ojedinělá. Správa parku proto medvěda odchytila a uspala, aby se něco podobného již neopakovalo.

V současnosti jsou některé stezky v odlehlejších částech parku až do odvolání uzavřené. S trochou opatrnosti a prevence by však již letos k podobným incidentům nemělo dojít.

Související články

Komentáře

Přidat komentář