TRENDY VE VÝLETNÍCH PLAVBÁCH SE MĚNÍ

Bill Alen - Jul 19, 2010
0

Výletní plavby zaznamenaly v poslední době mnoho změn. Změnily se ceny, cíle plaveb, typ zákazníků i celková podoba tohoto typu cestování.

 

Klasická podoba obrovské výletní lodi s plaveckým bazénem a na palubě se opalujícími pasažéry, jejichž průměrné stáří se blíží důchodovému věku, se stává záležitostí minulosti. Výletní plavby se mění: lodě se zmenšují, věk pasažérů se snižuje, destinace jsou čím dál tím neobvyklejší a cestující si mohou vybrat, kde na loď nastoupí i kde z ní vystoupí.

Společnost Niche Cruise Marketing Alliance nedávno oznámila, že počet dostupných míst na výletních lodích se na celém světě stabilně zvyšuje. V roce 2005 jich bylo kolem 200.000, ale v roce 2010 by jejich počet měl dosáhnout jednoho milionu. Tato místa ale nebudou na několika obrovských lodích v Karibiku, ale budou rozložena mezi vícero menších plavidel. V podstatě to znamená, že výletní lodě se v současnosti nahrazují jachtami. Velkou výhodou jachet je, že cestující na nich mají více svobody a mohou z nich vystoupit, kde se jim zachce. Nevýhodou je, že s menším počtem pasažérů se zvedly ceny a nabídek výhodných plaveb pomalu ubývá.

Průměrné stáří cestujících se snižuje, jelikož výletní plavby začínají vyhledávat i mladší lidé, hlavně z Číny. Čína se na trhu s výletními plavbami objevila zčistajasna jako zdroj nových cestujících a v současnosti významně přispívá k růstu tohoto typu cestování. Výběr destinací se také mění. Dříve vyhledávala většina cestujících plavby v oblasti Středozemního a Karibského moře, ale nyní se pořádají plavby i do míst jako je Antarktida. Zájem o návštěvu nejvíce ponurého kontinentu na světě vzrostl v poslední době o 23%, což ale na trhu s výletními plavbami tvoří stále jen 3% .

Související články

Komentáře

Přidat komentář