Cestovní ruch v Japonsku se zotavuje

Sara Thopson - May 28, 2012
0

Odborníci v oblasti průmyslu upozorňují, že podnikání se mělo vrátit do normálních kolejí příští rok. Japonský turismus se stále ještě úplně nevzpamatoval z následků zemětřesení a cunami v Tohoku a katastrofě v jaderné elektrárně ve Fukušimě. Podle Světové rady pro cestovní ruch (WTTC) zaznamenalo Japonsko až obrovský pokles v počtu turistů, oproti předchozímu roku celkem o 28 %. Odborníci předpokládali, že turismus by se mohl zotavit v polovině roku 2012. Zástupci japonského cestovního ruchu byli v Berlíně na veletrhu ITB, přední události průmyslu, opatrnější, i když jejich transparenty hlásaly: „Japonsko se vrací. Děkujeme za podporu.“

Podle Hiromi Waldenbergerové, delegátky tokijského úřadu pro cestovní ruch, doufá Tokio, že se situace obrátí příští jaro. Čísla by se mohla vrátit na úroveň před březnem 2011. „Doufáme, že se situace zlepší, než sakury zase rozkvetou, tedy na přelomu března a dubna 2013… domnívám se, že je to realistický odhad,“ uvedla. Podle Takua Nagana, odborníka na trhy v Evropy, Americe a Oceánii, vynakládá japonský úřad cestovního ruchu na propagaci průměrně pět miliard jenů (60 milionů amerických dolarů). Také dodal, že celou polovinu investice spolkne rekonstrukce infrastruktury v zemětřesením postižených oblastech. Za zbytek se Japonsko snaží prezentovat ve 13 zemích, jejichž obyvatelé sem rádi jezdí.

Zemětřesení a cunami si v minulém roce vyžádaly přes 19 000 obětí, což dělá z události největší katastrofu v japonských dějinách po druhé světové válce. Zástupci cestovního ruchu se shodují, že po nehodě se turisté Japonsku spíše vyhýbali. Vedoucí prodeje japonské cestovní agentury Nippon Travel Agency, Kazu Iizuka, k tomu dodal: „Provoz po cunami se téměř zastavil, skoro všichni turisté zrušili rezervace.“ Podle Iizuky se situace od října zlepšila až o 30 %, ale důvodů k optimismu mnoho není. Vypadá to, že koncem příštího měsíce by se čísla měla vrátit teprve na poloviční úroveň roku 2010.

Před nehodou bylo Kjóto každoročně cílem asi 2,3 milionu návštěvníků. Podle členky propagačního oddělení města přitom celých 70 % těchto turistů přijíždělo ze zemí třetího světa. I když žádná statistika, která by poskytla údaje o ekonomických ztrátách v důsledku poklesu cizích návštěv neexistuje, jistý ukazatel tu je. Podle údajů, které má propagační oddělení k dispozici, utratil jeden návštěvník v průměru 50-60 tisíc jenů za den (zhruba 613 dolarů). Ke konci roku 2011 zaznamenalo Kjóto menší zlepšení situace a město teď doufá, že se situace vrátí do normálu během příštího roku. Podle Waldenbergerové zaznamenalo Tokio bezprostředně po incidentu 60% úbytek turistů z Německa. Dnes do Tokia ale už zase jezdí. Zejména film Hanami – čas kvetoucích třešní režisérky Doris Dörrieové, přinesl Japonsku popularitu. Sto padesát let přátelských vztahů mezi Japonskem a Německem se také podepsalo na pořádání oficiální akce. Přehlídka ITB Travel and Trade Show končí 11. března, představí se 10 644 účastníků celkem ze 187 zemí světa.

Související články

Komentáře

Přidat komentář