JAPONSKO BOJUJE O TURISTY

Gary Diskin - May 2, 2011
0

Po nedávných útrapách se zemětřesením, tsunami a nukleární katastrofou se Japonsko zase snaží přilákat turisty. Také cestovní agentury v zahraničí přesvědčují své zákazníky, že je v Japonsku bezpečno a rozhodně stojí za návštěvu.

 

Mluvit o zisku z cestovního ruchu ve chvíli, kdy Japonsko stále čelí následkům ničivé přírodní a jaderné katastrofy se může zdát nevhodné. Nejvíce stejně záleží na tom, jak se k situaci postaví lidé, a to je právě důvod, proč se v současnosti turisté Japonsku vyhýbají. Záběry trosek, smrti a zkázy, které od 11. března 2011 vládnou médiím, vykreslují Japonsko jako nebezpečnou zemi, kam není radno jezdit. V tuto chvíli chápou turisté bezpečnostní oblast kolem Fukušimy jako celé Japonsko a taky se ho straní.

Od zemětřesení klesl počet návštěv z Hongkongu o 61 % a ve srovnání s rokem 2010 do Japonska letos v březnu přijela sotva polovina turistů. Zklamání je o to větší, že rok 2010 byl výjimečně dobrý. Do Japonska zavítalo na 9,44 milionu návštěvníků a také Čína začala zásadně ovlivňovat vývoj cestovního ruchu na světě. Celkový počet návštěv poklesl asi o 21 % a dokud se nepodaří zvládnout reaktor ve Fukušimě, situace se asi jen tak nezlepší.

Vynořily se četné kampaně a výhodné nabídky, které mají pomoci oživit japonský cestovní ruch. Jedna cestovní agentura v Hongkongu například nabízí svým zákazníkům vrácení peněz v případě, že je v Japonsku zastihne zemětřesení o síle 6 a více. Vzhledem k tomu, že od března 2011 došlo k více než 1000 následným otřesům, je to pro ně značné finanční riziko. Ale pro turisty to není zrovna nejlákavější nabídka. Po tak silném zemětřesení člověka většinou nezajímá uplatňování svých nároků.

Související články

Komentáře

Přidat komentář