UNWTO OČEKÁVÁ V ROCE 2012 1 MILIARDU TURISTŮ

Chris Grad - Mar 5, 2012
0

Podle prognózy Světové organizace cestovního ruchu (UNWTO) bude rok 2012 lámat rekordy: očekává se, že po celém světě bude cestovat 1 miliarda turistů.

Význam cestovního ruchu pro ekonomiky mnoha států je nesporný. V celosvětovém měřítku tvoří příjmy z turismu 5 % celkového HDP. Ve státech, kde se rozvinul, nebo se začíná rozvíjet, zaměstnává v průměru přes 10 % obyvatel.

UNWTO nedávno zveřejnila studii, podle které bude rok 2012 lámat rekordy, a to i přes očekávané zpomalení ekonomiky. Podle odhadů by měla padnout hranice 1 miliardy mezinárodních turistů, což je fantastický výsledek.

Nedávno byly zveřejněny výsledky z roku 2011, a mnoho regionů mělo důvod ke spokojenosti. Celkový zaznamenaný růst byl 4,4 % a počet turistů se vyšplhal k 980 milionům. Jedním z hlavních důvodů stoupajících čísel je zotavení ekonomiky.

Evropa zažila skvělý rok, počet turistů vzrostl na neuvěřitelných 503 milionů, což je 6% nárůst. Jižní Amerika prolomila loňský rekord s 10% nárůstem. Na druhou stranu se našly oblasti, kde do vývoje turistiky nepříznivě zasáhly přírodní katastrofy a politické nepokoje.

Střední východ přišel o 8 %, což znamená, že tam dorazilo asi o 5 milionů mezinárodních turistů méně, Severní Afrika přišla o celých 12 %. Také některé asijské země zaznamenaly pokles v počtu turistů způsobený neštěstím v Japonsku, které se odehrálo na začátku roku.

Předpověď Světové organizace cestovního ruchu předpokládá, že turismus bude růst rovnoměrně během celého roku 2012, i když trochu pomalejším tempem. Očekává se růst 3-4 %, a jestli všechno půjde hladce, dočkáme se vysněné 1 miliardy.

Související články

Komentáře

Přidat komentář