UNWTO: CESTOVNÍ RUCH SE VZMÁHÁ ZVLÁŠTĚ V ASII

Andrew J. Wein - Jan 31, 2011
0

Cestovní ruch v nedávné době hodně utrpěl. Velmi nepříznivý vliv na jeho vývoj měla hlavně světová finanční krize a epidemie prasečí chřipky. Situace se však obrací k lepšímu.

Světová organizace cestovního ruchu (UNWTO) nedávno oznámila, že cestovní ruch konečně jeví známky oživení a vzpamatovává se z následků světové finanční krize. Budoucnost bude zřejmě pro turismus rovněž příznivá.

Na celkovém 7% nárůstu světového cestovního ruchu se ale nepodílely všechny země stejně. Vedou především asijské země, které do cestovního ruchu začaly plně investovat teprve před nedávnem – Čína, Indie a Malajsie. V závěsu za nimi je Jižní Korea, která už v oboru turismu není žádný nováček. Statistika se týká příjezdové i výjezdové turistiky a jasně ukazuje obrovský potenciál těchto zemí na světovém trhu cestovního ruchu.

Podle odhadů by se Čína mohla letos stát třetí nejdůležitější zemí pro cestovní ruch. Velkou roli hraje ochota turistů utrácet. Číňané utratili na svých cestách v roce 2010 o 17 % více než v roce 2009. Rusové rozhazovali o 26 % víc a Brazilci utratili o neuvěřitelných 52 % více.

Jedním z hlavních důvodů velkého růstu v roce 2010 bylo několik celosvětově významných událostí jako fotbalový šampionát v Jižní Africe, světová výstava Expo v Šanghaji, zimní olympijské hry ve Vancouveru a hry britského impéria v Indii.

Podle odhadů ale takové tempo růstu je neudržitelné. V roce 2011 dojde proto nejspíš naopak ke zpomalení. Například v asijsko-pacifické oblasti je růst turismu 12,6 % z roku 2010 nepředstavitelný. Podobně se nepočítá s opětovným růstem o 14 % na Středním východě.

 

Související články

Komentáře

Přidat komentář