BOTSWANA: DELTA OKAVANGA OHROŽENA

Dan Rang - Feb 13, 2012
0

Mokřady v deltě Okavanga jsou nepochybně nejkrásnější v Africe. Poslední vývoj ale přinesl znepokojivé zprávy. Počty zvěře klesají a je jasné, že delta zoufale potřebuje pomoc.

Delta Okavanga je největší vnitrozemní delta na světě a pro mnohé Afričany je přímo darem z nebes. Nachází se v Botswaně, v poušti Kalahari, a je domovem mnoha živočišných druhů. V jedné části delty je dnes dokonce rezervace, Moremi Game Reserve.

Celá desetiletí sem směřovali biologové a dobrodruzi jen kvůli unikátním druhům zvířat. Poslední léta ale nebyla příznivá a počet kusů klesá o tisíce.

Je smutnou pravdou, že podle posledního leteckého průzkumu provedeného v severní Botswaně klesl počet některých druhů savců v deltě až o 60 %. Nejhůře jsou na tom pakoňové. V současnosti se jejich populace odhaduje na 1 995 kusů oproti 23 538 v roce 1999. To jsou přímo děsivá čísla.

Podle průzkumu poklesla populace žiraf o 8 %, kudu o 11 %, vodušek o 7 % a buvolců o 13 %. Záhadou zůstává populační stav slonů. Zatímco ostatní druhy savců procházejí těžkými časy, sloní populace přímo vzkvétá.

Někteří odborníci výsledky průzkumu zpochybňují, napadají její legitimitu a domnívají se, že za znepokojivými zprávami může stát snaha přilákat mezinárodní pozornost. Ochránci přírody jsou ale skutečně znepokojeni.

Jak se zdá, pytláctví je znovu na programu a v kombinaci s nepříznivými okolnostmi jako jsou ploty, požáry a sucho, jsou zvířata opravdu vážně ohrožena.

Související články

Komentáře

Přidat komentář