JIŽNÍ AFRIKA: PYTLÁCTVÍ ROSTE ALARMUJÍCÍM TEMPEM

Anna Luebke - Jul 25, 2011
0

Světový fond na ochranu přírody (WWF) nedávno vydal varovnou zprávu, podle které letos pytláci v Jižní Africe zabili již bezmála 200 nosorožců. To je alarmující číslo, a proto byly místní úřady vyzvány, aby zakročily.

Jižní Afrika se s pytláky potýká už dlouho. Země se sice snaží proti pytláctví bojovat, ale znepokojivá čísla z letošního průzkumu naznačují, že snahy úřadů vycházejí vniveč. Zatímco v loňském roce pytláci zabili 333 nosorožců, podle WWF zabili od ledna do července 2011 už 196 zvířat.

Jižní Afrika je rájem pytláků hlavně proto, že místní populace nosorožců je největší na světě. Žije zde přes 19.400 nosorožců tuponosých a kolem 1600 ohrožených nosorožců dvourohých, většina z nich v Krugerově národním parku. Podle správců parku přichází pytláci těžce ozbrojeni, a to nejčastěji přes 186 kilometrů dlouhý hraniční pás s Mosambikem. Přiletí vrtulníkem a většinou si jich nikdo nevšimne.

Rohy z nosorožců se okamžitě pašují do východní Asie, kde je po nich vysoká poptávka. Lidé zde věří, že roh má léčivé vlastnosti a často se přidává do tradičních léků. Někteří tvrdí, že účinkuje jako afrodiziakum. Jihoafrické úřady se snaží dopadnout co nejvíce pytláků. Letos zatím zatkly 123 podezřelých a čtyři odsoudily. Delší tresty a přísnější pokuty mají pytláky odradit.

Větší počet zatčených a odsouzených snad pomůže pytlačení zastavit. Letošní čísla jsou ale děsivá. WWF a TRAFFIC (společný program WWF a Mezinárodního svazu na ochranu přírody) poskytují místním úřadům finanční prostředky a ultralehká letadla pro efektivnější boj s pytláky.

Související články

Komentáře

Přidat komentář