AFRIKA NENAPLŇUJE SVŮJ POTENCIÁL

Gary Diskin - Jun 20, 2011
0

Světové ekonomické fórum vydalo nedávno ve spolupráci s Africkou rozvojovou a Světovou bankou Zprávu o konkurenceschopnosti Afriky 2011. Zatímco některé země svůj potenciál využívají, možnosti afrického kontinentu nejsou ani zdaleka vyčerpány.

Subsaharská Afrika čelí v současnosti řadě problémů. Některé země si uvědomují, že je třeba podpořit rozvoj cestování a cestovního ruchu, ale většině zatím chybí účinné strategie k plnému využití svého potenciálu.

Světové ekonomické fórum ve spolupráci s Africkou rozvojovou bankou a Světovou bankou vydalo nedávno Zprávu o konkurenceschopnosti Afriky 2011, která hodnotí možnosti tamějšího cestovního ruchu. Hlavním závěrem zprávy je, že kontinent plně nevyužívá své přírodní a kulturní bohatství. Dále zpráva doporučuje vládám jednotlivých států více se zabývat konkurenceschopností svých zemí.

Podle statistiky pracuje v turismu každý desátý člověka na světě, v Africe je to ale až každý dvacátý člověk. Kontinent čelí mnoha problémům, které omezují jeho možnosti. V první řadě je to bezpečnost, výrazně zlepšit potřebuje také infrastruktura a zdravotní a hygienické podmínky.

Místním vládám by pomohlo, kdyby přišly na trh s něčím novým, co by podpořilo mezinárodní obchod. Hlavním problémem je nedostatek vzdělaných odborníků ve strategických oblastech jako je věda, strojírenství, technologie a podnikání. Velmi důležitá je také podpora podnikání žen. Projekty v mikroekonomii již dlouhou dobu výborně fungují, ženy ale zatím nemají dostatečnou možnost rozšiřovat své podnikání a dosáhnout tak větších zisků.

Vynikající strategický krok je investice do vhodného produktu, který zaujme turisty. Například Rwanda se začala v polovině devadesátých let soustředit na místní populaci ohrožených goril a dnes do země přitahují stále více turistů.

Související články

Komentáře

Přidat komentář