THAJSKO: ZÁKAZ POTÁPĚNÍ MÁ ZACHRÁNIT KORÁLY

Pat Hyland - Jan 31, 2011
0

Thajské úřady se rozhodly zachránit umírající korály. Uzavřely kvůli tomu téměř dvacet nejnavštěvovanějších potápěčských lokalit.

 Thajsko si svou pověst ráje potápěčů rozhodně zaslouží. Úžasná rozmanitost zdejšího podmořského života přitahuje potápěče z celého světa. Takový nával potápěčů, šnorchlařů a dokonce rybářů má ale velmi nepříznivý dopad na korály, které postupně odumírají. Místní úřady jsou krajně znepokojeny. Během posledních třech měsíců se situace natolik zhoršila, že na některých místech hlásí až 80% blednutí korálů. Instituce spravující národní parky se proto rozhodla jednat rychle a uzavřít 18 nejvíce ohrožených potápěčských lokalit.

Odborníci na cestovní ruch věří, že turismus tím nijak neutrpí. V thajských vodách je potápěčských lokalit opravdu hodně, takže uzavření dvaceti z nich nebude mít žádný zásadní vliv. Mnoho specialistů na potápění však důrazně protestuje. Domnívají se, že potápěči korálům nevadí. Také odborníci na ochranu přírody se shodují, že korály umírají v důsledku zvýšení teploty vody.

Podle vědců způsobuje nezvykle teplá voda korálům šok. Ti pak vypuzují řasy, ze kterých berou živiny. Když tedy zblednou, znamená to, že zemřely hlady. Úřady doufají, že zákaz potápění, šnorchlování a rybaření pomůže obnovit původní rovnováhu a korály se opět probudí k životu. Utrpěly ale velké poškození a může trvat roky, než se zase uzdraví.

V roce 2004 došlo v některých oblastech k vyblednutí 20 - 30 % korálů. Vzpamatovávaly se z toho pak 5 let. Mnoho lidí si neuvědomuje, že korály jsou naprosto nezbytné pro udržení rovnováhy v mořském biotopu. Thajské úřady jsou si toho ale dobře vědomy. Trestem za porušení zákazu potápění je pokuta ale i uvěznění.

 

Související články

Komentáře

Přidat komentář