SEDM DIVŮ AUSTRÁLIE

Sara Thopson - Apr 4, 2011
0

Austrálie je zemí ohromující divočiny a fascinujících kulturních památek. Server Everything-Everywhere.com vybral sedm nejúžasnějších divů Austrálie. K jejich objevování vás zve Tourism-review.cz.

Národní park Kakadu

Jako národní park Austrálie číslo jedna nabízí Kakadu vzrušující krajinu, domorodé skalní malby a početnou a rozmanitou faunu. Oblíbené jsou i zdejší vodopády Twin Falls a Jim Jim Falls či soutěsky jako Maguk a Gunlom. Oblast Kakadu je ideální i pro pozorování ptáků, žije zde totiž 30 % všech ptačích druhů v zemi. Park je také domovem krokodýla mořského a několika druhů klokanů. Návštěvníci si mohou navíc prohlédnout nejstarší domorodé kresby v Austrálii. Hodně skalních maleb v Kakadu je starších více než 20.000 let.

Uluru

Uluru nebo Ayers Rock je asi nejznámější australská přírodní ikona, která každoročně přiláká davy turistů. Kvůli obsahu železa se barva skály přes den mění od světlé až po tmavě červenou. Uluru je pro původní obyvatele posvátný, je ale důležitý také z kulturního a přírodovědeckého hlediska. Proto byl zapsán i na seznam světového dědictví UNESCO.

Přístav v Sydney

Když se řekne Austrálie, mnoho cestovatelů si vybaví Sydney a Sydney, to je především slavná Opera ve tvaru mušle. Nejenže je na seznamu UNESCO, ale také je to jedno z nejznámějších center umění na světě. Ročně sem zavítá na 1,2 milionu návštěvníků. Nachází se v městském přístavu nedaleko mostu Harbor Bridge a kvůli designu ji místní přezdívají 'věšák'. Návštěvníci si mohou přístav prohlédnout jak z paluby trajektu tak z mostu. Také si mohou dát čaj v Opeře a svůj výlet zakončit procházkou v nedalekých Královských botanických zahradách.

Národní park Purnululu

Na seznamu UNESCO je také Národní park Purnululu v Západní Austrálii, který je známý hlavně pohořím Bungle Bungle. Tyto 'věže' připomínající úly z pískovce a skály dělají z parku atrakci číslo jedna daného regionu. 'Věže' jsou zajímavé i svou barvou, střídají se na nich totiž oranžové a šedé pruhy. Park je přístupný jen v období sucha (duben až prosinec), a to jen v automobilu. Proto jsou zde velmi oblíbené lety vrtulníkem.

Velký bariérový útes

Největší systém korálových útesů na světě, Velký bariérový útes, se rozkládá na ploše o rozloze 2.600 km. Skládá se z více než 2.900 jednotlivých útesů a 900 ostrovů. Nachází se v Korálovém moři u pobřeží Queenslandu a je také největší jednolitou strukturou tvořenou živými organismy na světě. Jeho součástí jsou miliardy drobných organismů známých jako koráloví polypi a podporuje rozmanité formy života. V roce 1981 byl zapsán na seznam světového dědictví UNESCO. Útes je také velmi populární turistickou destinací, hlavně ostrov Whitsunday a oblast Cairns.

Obří tasmánské eukalypty

Všichni příznivci panenské přírody a nedotčené divočiny Tasmánii dobře znají. Je domovem jedinečné flóry a fauny. Vedle ohroženého tasmánského čerta zde najdeme i obra mezi stromy, eukalyptus. Eucalyptus Regnans přezdívaný "horský jasan" nebo "tasmánský dub" je největší kvetoucí rostlina a zdroj tvrdého dřeva na světě. Z historie jsou známy exempláře, které dosáhly výšky přes 100 metrů, což z něj dělá jeden z nejvyšších druhů vůbec. Nejvyšší živý exemplář je tasmánský Centurion s úctyhodnými 99,6 m.

Great Ocean Road

243 km dlouhá silnice Great Ocean Road na jižním pobřeží Victorie nabízí životní jízdu. Cestu lemují úžasné pískovcové útvary, které tu vytesal Jižní oceán během tisíců let. Je to důležitá turistická atrakce, která se vine různorodým terénem podél pobřeží a poskytuje přístup k několika významným památkám. Mezi ně patří vápencové útvary Dvanáct apoštolů a Londýnský most či roklina Loch Ard.

Čestné uznání

Ostrov lorda Howa, ostrov Fraser, Modré hory, Coober Pedy, Žraločí záliv, Národní park Mungo, poušť Pinnacles...

Připravil Tourism-Review.cz, zpravodajský portál pro odborníky cestovního ruchu. Více informací na www.tourism-review.cz.

Související články

Komentáře

Přidat komentář